Перейти до основного вмісту

29 квітня у стінах Луцького національного технічного університету вже другий рік поспіль проходить «День кібербезпеки: відкриті дискусійні панелі, кіберхакатон». Захід відбувся з ініціативи кафедри комп’ютерної інженерії та кібербезпеки, організований спільно із Міністерством цифрової трансформації України, Волинською обласною державною адміністрацією та Швейцарсько-українською Програмою EGAP, що впроваджується МБО «Фонд Східна Європа» та приурочений 30-річчю кафедри КІ та КБ.

фотофотофотофотофото

Метою заходу став пошук рішень та шляхів вирішення проблем оцінювання ризиків і загроз, моделювання, розробки методів захисту і кіберзахисту об’єктів критичної інфраструктури, розвитку інформаційних систем та технологій. Захід відбувся у форматі дискусійних панелей та кіберзмагань між студентами ІТ-спеціальностей.   Такий формат відкриває перед учасниками можливість обмінятися знаннями та поглибити співпрацю між представниками безпекового сектору, територіальних громад, ІТ та наукової спільноти.

фотофотофотофотофотофото

Так, під час кіберхакатону вісім команд студентів змагалися між собою у тому, щоб зламати систему, шукаючи та експлуатуючи її вразливості. Також вони шукали приховані повідомлення та вирішувати різні криптографічні завдання. Натомість у дискусійних панелях представники Нацполіції, СБУ, Держспецзв’язку та місцевого самоврядування розповіли про актуальні проблеми кібербезпеки та шляхи їх вирішення, а також про кібербезпеку в територіальних громадах.

фотофотофотофото

Стартував захід із офіційного відкриття, в якому взяли участь: ректор ЛНТУ Ірина Вахович, перший проректор ЛНТУ Надія Ковальчук, декан ФКІТ Інна Кондіус, а також представники співорганізаторів заступниця голови ОВА з питань цифровізації (CDTO) Вікторія Левчук та координатор з цифровізації регіонів Програми EGAP Сергій Гунько.

фотофотофотофотофотофотофото

Як зазначила модераторка заходу, завідувачка кафедри комп’ютерної інженерії та кібербезпеки ЛНТУ Наталія Чернящук, кіберзахист сьогодні є одним із пріоритетів національної безпеки України, а кіберпростір визнано одним із театрів воєнних дій.

«Ми навчилися протистояти цій гібридній війні, виявляти та реагувати на кібератаки для того, щоб укріплювати наш інформаційний кордон. Наш захід – це перш за все можливість обмінятися знаннями та поглибити співпрацю в галузі кіберзахисту між представниками безпекового й оборонного сектору, наукової спільноти та бізнесу. Дискусійні панелі – один зі способів швидко і якісно спільними зусиллями віднайти оптимальні шляхи вирішення проблем у сфері кіберзахисту», – переконана Наталія Чернящук.

фотофотофото

Із вступними промовами під час відкриття заходу ректор Луцького національного технічного університету Ірина Вахович,  заступниця голови Волинської ОВА з питань цифровізації (CDTO) Вікторія Левчук та координатор з цифровізації регіонів Програми EGAP Сергій Гунько.  

фото

Відтак, ректор ЛНТУ Ірина Вахович привітала кафедру комп’ютерної інженерії та кібербезпеки з тридцятиріччям та поінформувала, що нещодавно в університеті відбулася успішна акредитація освітньої програми «Кібербезпека».

«На пальцях однієї руки можна порахувати, скільки університетів пройшли цю акредитацію. Вимоги саме до цієї освітньої програми надзвичайно складні та вимагають не лише знань і професійних навичок, а й технічного обладнання. Технічний університет на Волині забезпечує різний напрямок співпраці з громадами. Ми розуміємо, що розвиток економіки неможливий без інновацій, інновацій – без технічних знань, а технічні знання – в університеті. Тому ми – полюс росту. Сьогодні бажаю, щоб ви отримали від спілкування, від питань, відповідей користь на практиці», – побажала Ірина Вахович.

фотофото

По тому захід перейшов до практичної складової. Під час дискусійних панелей представники СБУ, Нацполіції та Держспецзв’язку розповіли про нові шахрайські схеми в період війни, методи заволодіння коштами осіб, їхніми особистими даними з використанням фішингу в месенджерах та соцмережах, сучасні тенденції здійснення кібервпливу країни-агресора та організацію їх протидії, а також провели загальний огляд кібербезпеки національного рівня в сучасних реаліях.

На ще одній дискусійній панелі говорили про концепцію колективної системи кіберзахисту Волині та про покращення кіберзахисту громад Волинської області шляхом розширення покриття програми CDA.

фотофотофото

Щодо кіберхакатону, то у ньому беруть участь вісім студентських команд з різних навчальних закладів західного регіону, які змагаються у форматі СТ (це скорочення від «Capture the Flag», тобто захоплення прапорця). Хакатон у форматі СТ – це інноваційний захід, який надає можливість командам змагатися в галузі кібербезпеки та показати свої знання та навички у різних аспектах цифрової безпеки, включаючи вразливості програмного забезпечення та захист мережі від кібератак. Формат передбачає змагання команд у вирішенні різноманітних завдань з кібербезпеки, які містяться в прапорцях, розміщених на вірно виконаних завданнях.

фотофотофотофотофото

«Учасники отримали доступ до системи, яку їм необхідно зламати, а потім вони мають шукати та експлуатувати вразливості, знаходити приховані повідомлення та вирішувати різні криптографічні завдання, щоб знайти  прапорці. У кінці змагань команда з найбільшою кількістю «прапорців» стає переможцем. В кінці студенти представляють рішення», –  розповіла Наталія Чернящук.

Примітно, що змагання студентів відбуваються на техніці, яку ЛНТУ отримав в ході реалізації проєкту «Кібербезпека критично важливої інфраструктури в Україні», який фінансується в рамках міжнародної програми співробітництва USAID в Україні - Економічний розвиток (Програма підтримки розвитку конкурентоздатної української економіки).

Фото